Przejdź do treści

80. Zabiorą nam wolność? CBDC – pieniądze z ,,DATĄ WAŻNOŚCI”? – Rafał Ganowski na kanale: Grzegorz Kusz – Agent Specjalny

Drodzy Czytelnicy,

przed Wami wywiad, którego udzieliłem dla znanego kanału „Grzegorz Kusz – Agent Specjalny”. Jego tytuł – „ZABIORĄ nam WOLNOŚĆ? CBDC – pieniądze z ,,DATĄ WAŻNOŚCI”?” – ma na celu ostrzec ludzi przed perspektywą wprowadzenia u nas cyfrowych walut banku centralnego (z ang CBDC). Nie ukrywam, że Grzegorz, który podczas Invest Cuffs 2024 został Youtuberem Roku, to osoba, z którą bardzo dobrze rozumiemy się i bez problemu znajdujemy wspólny język. Był to już mój drugi wywiad w jego programie i mam nadzieję, że Wam się spodoba. Pierwszy wywiad znajdziesz tutaj.

O czym rozmawialiśmy?

W wywiadzie tym poruszyliśmy sporo istotnych zagadnień dotyczących CBDC. Rozmawialiśmy między innymi na następujące tematy:

1. Kilka słów na temat pierwszej polskiej książki o CBDC, którą właśnie piszę,

2. Co to jest CBDC?

3. Koniec obecnego systemu finansowego?

4. Czym charakteryzuje się CBDC i jakie ma cechy?

5. Tzw. pieniądz czasowy, czyli waluta z datą ważności.

6. Programowalność CBDC. Jak władza może je zaprogramować na naszą niekorzyść?

7. Cyfrowe portfele, czyli narzucane odgórnie limity posiadania i transakcji w CBDC.

8. CBDC jako narzędzie totalitarnej kontroli władzy nad społeczeństwem.

9. Na jakim etapie wprowadzania CBDC są niektóre państwa?

10. Jak wygląda likwidacja gotówki i wprowadzania CBDC w Nigerii?

11. Państwa, które nie zamierzają wprowadzić u siebie CBDC.

12. CBDC nie ma nic wspólnego z kryptowalutami.

13. Zablokowanie rachunków bankowych w Kanadzie.

14. Dlaczego obrona gotówki jest tak ważna?

15. Co możemy zrobić, aby nie dopuścić do wprowadzenia CBDC u nas?

Eliminacja gotówki

Te, a także jeszcze kilka innych tematów dotyczących CBDC, pojawiło się w trakcie tej rozmowy. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu wszystko wydawało się proste – to właśnie banknoty i monety były podstawowym sposobem płatności, a oprócz nich – powstawały nowe metody płatności elektronicznych i cyfrowych. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy w ciągu tych ostatnich kilku, może kilkunastu lat nie zostały nam z góry narzucone zmiany, które wbrew naszej woli i wiedzy odbierają nam naszą wolność? Czy to znaczy, że nie możemy już zatrzymać narzucanego nam przez władzę procesu likwidacji gotówki i wprowadzania CBDC? Uważam, że niekoniecznie, ale jeśli chcesz dowiedzieć się, co możemy jeszcze zrobić, aby to powstrzymać, to zapraszam Cię serdecznie do wysłuchania wywiadu… Przeczytaj także bardzo popularny odcinek na moim blogu pt. Dlaczego warto płacić gotówką i ograniczyć korzystanie z karty?

Gotówka to wolność

Na zakończenie dodam, że tematyce CBDC poświęciłem cały rozdział mojej książki pt. „Gotówka to wolność”. Jest to pierwsza polska książka na temat obrony gotówki. Możesz ją znaleźć na stronie gotowkatowolnosc.pl W rozdziale tym przedstawiłem najważniejsze informacje na temat cyfrowych walut banku centralnego. CBDC to jednak tak specyficzny i szczególny temat, że postanowiłem o tym napisać osobną książkę. Aktualnie bardzo dużo czasu poświęcam na jej pisanie, ale mam nadzieję, że niedługo znajdzie się ona w rękach osób zainteresowanych tym tematem.

Jeżeli podoba Ci się idea tego bloga to proszę Cię o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Copyright © 2024 Rafał Ganowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.