38. Co zrobić, gdy przyjaciel chce pożyczyć od Ciebie pieniądze? Trzy możliwe rozwiązania

38. Co zrobić, gdy przyjaciel chce pożyczyć od Ciebie pieniądze? Trzy możliwe rozwiązania

Pewnego majowego popołudnia Kasia przyszła zapłakana do Ani. Powiedziała, że jej mąż stracił pracę i mają przejściowe problemy finansowe. Zapytała Anię, czy ta mogłaby jej pożyczyć 3.000 zł na 2 miesiące. Ania wyciągnęła te pieniądze z portfela i jej zaraz je przekazała. Kasia i Ania od liceum były bowiem najlepszymi przyjaciółkami. Potem poszły na studia – pierwsza na psychologię, druga na ekonomię. Kasia na studiach wyszła za mąż, zaś Ania dwa lata po ich ukończeniu. Jednak przez te lata nic się między nimi nie zmieniło, zaś ich relacja przetrwała ten okres. Potem przez lata przyjaźnili się małżeństwami – spotykali się przy różnych okazjach i jeździli wspólnie na wakacje. Dlatego też nie potrafiła odmówić najlepszej przyjaciółce. Minęły 2 miesiące a Kasia się nie odzywała. Dlatego też Ania wybrała się do niej, aby dowiedzieć się, co u niej słychać i przy okazji odebrać pożyczkę. Kasia przyjęła ją dość chłodno, a na prośbę o zwrot długu odpowiedziała, że jeszcze nie ma tych pieniędzy, ale zwróci jej za miesiąc. Minął miesiąc, a Kasia pożyczki wciąż jej nie zwróciła. Co gorsze, przestała odbierać od niej telefony i odpowiadać na sms-y.

Jak mówi stare polskie przysłowie – Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. W swojej karierze wielokrotnie spotykałem się bowiem z sytuacją, kiedy ktoś pożyczył osobie, którą uważał za przyjaciela pieniądze, a następnie ten mu ich nie oddał. Przez pewien czas ten rzekomy „przyjaciel” starał się zwodzić swojego „dobrodzieja” pod różnymi pretekstami (np. że mu za kilka dni odda, bo czeka na jakiś przelew), ale ostatecznie mu tych pieniędzy nie oddał. Albo ewentualnie – zwrot tej kwoty szedł mu jak „krew z nosa”, bo przez dłuższy czas zwracał mu jakieś drobne kwoty. Co najgorsze, pożyczka ta była udzielana na zasadzie zaufania, czyli na tzw. „gębę”. Ostatecznie w ten sposób można stracić i przyjaciela, i swoje pieniądze.

Tymczasem pożyczka przyjacielowi – często udzielana w dobrej wierze – w bardzo wielu przypadkach kończy się źle. Dlaczego zatem tak się dzieje?

Moim zdaniem, kredyt w banku powoduje u ludzi większe poczucie tego, że trzeba go spłacić. Wynika to zwykle z tego, że mamy świadomość silnych zabezpieczeń bankowych, wysokich odsetek, możliwości uciążliwej windykacji, wpisu do BIG, czy też egzekucji komorniczych.

Natomiast gdy pożyczamy pieniądze od przyjaciół czy też krewnych to zwykle mamy przeświadczenie, że przecież nic takiego się nie stanie, jeżeli oni trochę poczekają, gdy np. spóźnię się z oddaniem długo tydzień, miesiąc, czy też rok.

Ostatecznie kończy się to w ten sposób, że przyjaciele nie oddają pożyczonych pieniędzy, bo w istocie jest im wstyd, że w ogóle musieli je pożyczać, następnie „głupio” im, że nie dotrzymali terminu, aż w końcu stwierdzają, że w sumie to i tak już obojętne, czy w ogóle je oddadzą, bo teraz to już niczego nie zmieni we wzajemnych relacjach oraz w opinii na ich temat. Ponadto, żadna umowa nie została zawarta na piśmie, a zatem ich dawny przyjaciel i tak już nie odzyska długu.

Co zatem możesz zrobić, gdy przyjaciel chce pożyczyć od Ciebie pieniądze?

Rozwiązanie A: Uczciwie i wprost odmawiasz przyjacielowi pożyczki

Jeżeli uważasz, że nie chcesz pożyczyć przyjacielowi tych pieniędzy, a masz wystarczająco silną osobowość, to możesz wprost odmówić jemu tej pożyczki. Większość ludzi obawia się jednak postawić sprawę jasno i tak uczynić. Zakładają bowiem, że przyjaciel się na nich „obrazi” albo już nie będzie ich lubił. Tymczasem jest to myślenie błędne.

Zastanów się bowiem, dlaczego pożyczamy komuś pieniądze? Ano dlatego, że boimy się go stracić. Myślimy, że „Może się on przecież na nas obrazić, albo też być na nas zły lub mniej nas lubić”. I nie ma co kryć, że sami często tak właśnie podchodzimy do sprawy i nie potrafimy odmawiać. Ale wyobraźmy sobie sytuację odwrotną, tzn. że to właśnie my pytamy naszego przyjaciela o pożyczkę. A przyjaciel ten wówczas odpowiada bez namysłu: “Nie mam pieniędzy”. I co wówczas? Czy jesteśmy na niego obrażeni? Ale nawet, gdy nam nie pożyczył tych pieniędzy to przecież oczywiste, że nie urwiemy kontaktu z przyjacielem z tego powodu (chyba, że nie jesteśmy całkiem normalni). I tak właśnie powinniśmy do tego podchodzić, gdy przyjaciel chce od nas pożyczyć pieniądze. Nie musimy bać się odmawiać. Bo co tak naprawdę możemy stracić? Jeśli bowiem odmówimy mu pożyczki i on się obrazi, urwie z tego powodu z nami kontakt to oznacza, że w najmniejszym stopniu nie zasługiwał na miano naszego przyjaciela.

Rozwiązanie B: Próbujesz się od tego „wykręcić”

Jeśli nie chcesz udzielić przyjacielowi pożyczki, a nie potrafisz wprost mu jej odmówić to spróbuj się od tego kulturalnie „wykręcić”. Myślę, że sam najlepiej potrafisz znaleźć odpowiednią wymówkę (np. że jest to dla Ciebie za duża kwota).

Rozwiązanie C: Pożyczasz mu te pieniądze, ale na przez siebie postawionych „warunkach”

Pożyczanie pieniędzy to drażliwy temat. Najrozsądniejszym wydaje się, aby nikomu nie pożyczać pieniędzy, a przede wszystkim przyjaciołom – gdyż doświadczenie życiowe uczy, że w tysiącach przypadków pożyczkodawca stracił i pieniądze i przyjaciela.Ale załóżmy, że wybrałeś wariant C i chcesz przyjacielowi pożyczyć te pieniądze. W końcu jesteście przyjaciółmi, a Ty mu ufasz.

Jeżeli tak zatem zdecydowałeś – i dobrze przemyślałeś tę decyzję – to mogę Ci poradzić, abyś pożyczył przyjacielowi te pieniądze, ale jedynie na postawionych przez siebie „warunkach”.

Z tych też względów postanowiłem dziś Ci wymienić 4 warunki, na jakich możesz pożyczyć przyjacielowi pieniądze. Oto one:

1. Ustal wcześniej warunki i termin spłaty pożyczki oraz ewentualne skutki niezwrócenia pieniędzy

To bardzo ważne, abyś bardzo jasno i precyzyjnie przedstawił przyjacielowi Twoje – podkreślam Twoje – warunki pożyczki. Należy przez to rozumieć np. kwotę pożyczki, termin spłaty całej pożyczki lub ewentualnie poszczególnych rat – jeśli na to wyrazisz zgodę, czy też skutki niezwrócenia pożyczki lub ewentualnie poszczególnych rat.

2. Koniecznie podpisz z nim pisemną umowę pożyczki

Jest to najważniejszy warunek pożyczenia przyjacielowi pieniędzy i w żadnym wypadku nie krępuj się tym, że chcesz z przyjacielem podpisać umowę w formie pisemnej. Jeśli przyjaciel ma uczciwe zamiary to na pewno to zrozumie i na Ciebie się nie obrazi. Jeżeli jednak nie zgodzi się na podpisanie pisemnej umowy pożyczki to nie pożyczaj mu pieniędzy. W swojej karierze wielokrotnie miałem do czynienia z sytuacjami, że ktoś krępował się zażądać formy pisemnej umowy pożyczki od przyjaciela, bo mu było „głupio”, w konsekwencji czego ostatecznie stracił zarówno pieniądze, jak też i rzekomego „przyjaciela”. W sądzie masz bowiem małe szanse „wygrania” sprawy, jeśli nie zawarliście pisemnej umowy. W umowie tej powinny być jasno zapisane warunki udzielenia pożyczki, o których napisałem w pkt 1. Pamiętaj, aby w umowie znalazł się zapis, że „Wszelkie zmiany tej umowy powinny być w formie pisemnej pod rygorem nieważności”. Na temat umów pisałem już w 31. odcinku mojego bloga, który znajdziesz tutaj.

3. Zorganizuj to tak, aby podczas ustalania tych warunków był obecny świadek

Wprawdzie umowa w formie pisemnej jest najważniejszym warunkiem, aby jednak wzmocnić „szansę” zwrotu Tobie pożyczki, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś udzielił tej pożyczki przy świadkach, zwłaszcza takich, których obydwoje znacie.

4. Pieniądze przelej mu na rachunek bankowy

Możesz wprawdzie przekazać przyjacielowi pożyczkę w gotówce, ale dla Twojego bezpieczeństwa będzie lepiej, aby ślad przelewu został odnotowany na rachunkach bankowych. W tytule przelewu możesz np. napisać: „Pożyczka zgodnie z umową z dnia …”. Przyjaciel nie będzie mógł się wówczas wyprzeć tego, że otrzymał od Ciebie pieniądze.

Jeśli jednak nadal masz wątpliwości to pamiętaj, że w każdej istotnej dla Ciebie sprawie na wszelki wypadek lepiej wcześniej umówić się na poradę prawną z adwokatem lub radcą prawnym.

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Niniejsze zdjęcie wykonałem w salonie w Texasie.

Copyright © 2020-2021 Rafał Ganowski

Dodaj komentarz