Przejdź do treści

73. Premiera książki „Gotówka to wolność”

Uważam, że wolność jest jedną z najważniejszych wartości dla człowieka. Jak bowiem mówi stara łacińska sentencja – „Servitus est postremum malorum omnium” (Niewola jest najgorszym ze wszystkich nieszczęść). Swoboda decydowania o tym, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, co kupujemy, dokąd (i jak często) podróżujemy – to jest fundament dobrego i szczęśliwego życia.

Postęp technologiczny dał nam niewiarygodne możliwości – możemy dziś pracować z prawie dowolnego miejsca na Ziemi. Posiadamy dostęp do wiedzy z praktycznie każdej dziedziny życia. Jesteśmy w stanie porozumiewać się z ludźmi z każdego kraju na świecie.

Ale jednocześnie postęp ten niesie za sobą także i ciemną stronę. Korzystanie z internetu czy też nowoczesnych technologii sprawia, że są ludzie (państwa czy wielkie korporacje), które mają nadmierny i nieuzasadniony wgląd w nasze życie. Już teraz widzisz, że reklamy wyszukiwanych produktów ścigają Cię po całym internecie. Skąd wiedzą, że jesteś w ciąży lub też leczysz się u psychiatry? Twoja historia zakupów lub też przeglądania stron w internecie to kopalnia wiedzy o tym, gdzie przebywasz, co kupujesz, co robisz w wolnym czasie, jakie masz preferencje. Wiedza, za którą niektórzy chętnie zapłacą duże pieniądze, aby móc Ci zaoferować swoje produkty, a nawet Cię szantażować.

Płatności elektroniczne to wielka wygoda. Nie musisz zastanawiać się, czy masz w portfelu dość pieniędzy. Możesz bez trudu zapłacić sprzedawcy, który znajduje się po drugiej stronie kraju czy wręcz globu. Dziś już wystarczy sam telefon, by przekazać komuś kilka złotych.

W tej pogoni za wygodą nie zauważamy jednak, że powoli – krok po kroku – jesteśmy pozbawiani gotówki. Tu pozornie niewinny przepis ukryty w sążnistej ustawie, uchwalonej w ciągu nocy. Tam subtelne komunikaty, które konsekwentnie przekonują Cię, że papierowy pieniądz to przeżytek. Osoby nieświadome tych działań mogą być nawet przekonane, że płatność kartą i rezygnacja z gotówki to ich własna, niezależna decyzja.

Dlatego też właśnie ukazała się moja książka pt. „Gotówka to wolność”, w której dokładnie punktuję działania zmierzające do zlikwidowania papierowego pieniądza. Jest on efektem ponad roku mojej ciężkiej pracy. Problematyką tą interesuję się bowiem od wielu lat, a o gotówce i CBDC napisałem także kilka artykułów, które m.in. możesz znaleźć na moim blogu.

Książkę tę od dziś możesz kupić taniej w przedsprzedaży, która potrwa do dnia 12 maja 2023 roku.

Z jakiego powodu chcą nam zabrać gotówkę?

Bo gotówka to wolność. To także gwarancja tego, że dowolnego zakupu możesz dokonać anonimowo i bez wiedzy innych osób. Sprawia ona, że Twoimi pieniędzmi, na które sam osobiście zapracowałeś, możesz rozporządzać zgodnie ze swoją wolą.

Płatności elektroniczne to wygoda, ale także i potężne źródło wiedzy o nas. Banki, a zarazem i państwo (które w przepisach zapewniło sobie praktycznie nieograniczony wgląd w nasze rachunki) doskonale wiedzą, gdzie i na co wydajemy pieniądze. Mogą też bez trudu zablokować nam do nich dostęp.

Jeśli nie wierzysz, że byliby w stanie to uczynić, to zobacz, co się dzieje w innych państwach. Już teraz doświadczenia Cypru i Kanady pokazują nam, iż rządy nie cofną się przed położeniem łapy na naszych rachunkach albo przed zablokowaniem kont tym z nas, którzy są niewygodni. A to tylko dwa z wielu przykładów, które poruszam w mojej książce. I to nie są jakieś wyssane z palca teorie spiskowe – to już się dzieje.

Jeżeli pozwolimy na to, aby gotówka została zlikwidowana, to damy władzy i bankom potężne narzędzie do ręki, służące kontrolowaniu naszego życia. I tylko dobra wola rządzących może powstrzymać ich przed nadmiernym skorzystaniem z tego narzędzia. W książce „Gotówka to wolność” pokazuję, do czego może doprowadzić pozbawienie nas gotówki.

Nie chcemy polegać wyłącznie na tym, że u władzy zawsze będą porządni ludzie, którzy nie będą nadużywać przyznanych im uprawnień. Chcemy gwarancji, którą może nam dać tylko gotówka.

Czy da się ten proces powstrzymać?

Gdybym uważał, że nic już w tej sprawie nie da się zrobić – nie mówiłbym o tym tak często i tak głośno. Nie byłoby sensu pisać artykułów, zakładać grupy na Facebooku. Nie byłoby też sensu wydawać tej książki.

W publikacji pt. „Gotówka to wolność” nie tylko pokazuję, jakie działania są prowadzone i do czego mogą doprowadzić. Dowiesz się także, co Ty, jako obywatel, możesz zrobić, aby zachować swoją wolność.

Jeśli chcesz być świadom tego, co się dzieje,

jeśli nie chcesz biernie czekać, aż władze będą stopniowo odbierać Twoją wolność,

jeśli chcesz podjąć konkretne działania, aby tę wolność zachować,

już dzisiaj zamów moją książkę pt. „Gotówka to wolność”.

Przy dokonywaniu zakupu nie zapomnij też zaznaczyć, że o książce dowiedziałeś się z bloga „Podróże ku wolności”.

Na koniec dodam, że jeśli jesteś zainteresowany tym, aby gotówka nie została zlikwidowana albo też masz ciekawe informacje na ten temat i chcesz się nimi podzielić to gorąco zapraszam Cię do przyłączenia się do prywatnej grupy na Facebook-u pod nazwą: „Obrońcy gotówki” – kliknij.

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Powyższe zdjęcie przestawia okładkę mojej książki.

Copyright © 2023 Rafał Ganowski

4 komentarze do “73. Premiera książki „Gotówka to wolność””

  1. Dzisiaj rano skończyłem. Bardzo dobra pozycja opisująca zagadnienia trwającej walki z gotówką i wprowadzaniu CBDC. Myślę, że przyda się każdemu kto chciałby poszerzyć lub usystematyzować swoją wiedzę w tym temacie.
    Książka daje wiele argumentów które mogą okazać się pomocne w trakcie dyskusji z rodziną i bliskimi. Takie argumenty mogą pomóc w uświadamianiu innych o skali problemu. Dziękuję, że Pan ją napisał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.