Przejdź do treści

69. Cash is freedom – geneza i kulisy powstania mojej książki

Miło mi Was wszystkich poinformować, że moja książka pt. „Cash is freedom. Why is it worth paying cash and preventing cashless society?” jest już dostępna. Można ją nabyć za pośrednictwem amerykańskiej platformy „Amazon.com” zarówno w formie elektronicznej na czytnik e-book’ów (Kindle), jak też i w tradycyjnej formie papierowej (Paperback). Aby ją ściągnąć i przeczytać w formie e-book’a musicie najpierw zainstalować na smartfonie, tablecie lub czytniku e-book’ów darmową aplikację “Amazon Kindle”. Książka ta jest w języku angielskim, gdyż ze względu na bardzo ważną społecznie tematykę zależało mi na tym, aby ją przeczytało jak najwięcej ludzi na całym świecie. Jeśli więc interesuje Cię temat tego, dlaczego w obecnych czasach warto płacić gotówką oraz zbliżającego się do nas niebezpieczeństwa związanego ze stopniowym wprowadzaniem tzw. społeczeństwa bezgotówkowego to link do tej książki znajdziesz tutaj.

Dlaczego napisałem tę książkę? Geneza

Przyznam, że nie planowałem wcześniej napisać tej książki, lecz temat ten pojawił się w sposób naturalny. Kiedy bowiem napisałem jeden z odcinków bloga pt. „Czy grozi nam likwidacja gotówki?” (czytaj) zauważyłem, że wśród czytelników najwięcej osób czyta ten właśnie wpis. Dlatego też stwierdziłem, iż tematyka ta szczególnie interesuje czytelników mojego bloga i dlatego zdecydowałem się kontynuować i pogłębiać tematy związane z likwidacją gotówki.

Postanowiłem więc „kuć żelazo póki gorące” i napisałem potem odcinek bloga pt. „Dlaczego warto płacić gotówką i ograniczyć korzystanie z karty. 11 powodów” (czytaj). Nie sądziłem wówczas, że ten temat odniesie aż tak wielki sukces. Do tej pory obydwa te odcinki (a szczególnie ten drugi) przeczytało bowiem prawie 50.000 (pięćdziesiąt tysięcy) osób, co przerosło moje wszelkie najśmielsze oczekiwania.

Kontynuowałem więc zbliżoną tematykę w moich kolejnych wpisach, w tym m.in. na temat tzw. CBDC – „Czy grozi nam pieniądz czasowy? 8 powodów, dlaczego cyfrowy pieniądz z datą ważności to bardzo niebezpieczne rozwiązanie” (czytaj) oraz „Polski Ład – kolejny etap likwidacji gotówki” (czytaj). Tematy te także cieszyły się i nadal się cieszą dużym zainteresowaniem.

Dlaczego napisałem tę książkę w języku angielskim?

Osobiście jestem gorącym zwolennikiem utrzymania gotówki. Jak wielokrotnie przy tym wyjaśniałem – nie mam nic przeciwko płatnościom kartą, telefonem, czy też przelewem bezgotówkowym. Tak uważam… Ale jako jedną z prawnie dopuszczalnych opcji płatności. Nie mogę się jednak pod żadnym pozorem zgodzić na to, aby państwo całkowicie wyeliminowało gotówkę i pozostawiło jedynie pieniądz elektroniczny. Według mnie byłoby to dla całego społeczeństwa bardzo niekorzystne i skrajnie niebezpieczne. A z jakiego powodu? Otóż dlatego, iż gotówka stanowi warunek zachowania naszej wolności, zaś jej brak to w rzeczywistości zniewolenie.

Zdaje sobie jednak sprawę z procesów, które bardzo szybko zachodzą w innych krajach w kierunku likwidacji gotówki. Polska niestety ma niewielkie znaczenia na świecie i jeśli gotówka zostanie wyeliminowana w kilku ważnych krajach to prędzej czy później zostanie to także wprowadzone i u nas.

Po napisaniu wskazanych wyżej artykułów otrzymałem mnóstwo maili, komentarzy i recenzji popierających moje stanowisko w sprawie utrzymania gotówki. Jest sporo ludzi w naszym kraju, którzy zdają sobie sprawę z przybliżającego się do nas niebezpieczeństwa likwidacji gotówki oraz z negatywnych skutków, które to ze sobą niesie.

Polacy to jednak – pod względem liczebności – niewielka kropla w morzu narodów na naszej planecie. Uznałem zatem, że temat ten należy upublicznić na forum całego świata. Skoro bowiem moje skromne artykuły jedynie w języku polskim zainteresowały tym tematem mnóstwo ludzi i jednocześnie u wielu osób obudziły świadomość konieczności obrony gotówki to jest także szansa ku temu, że temat ten zainteresuje także (i pobudzi do działania) miliony ludzi na całym świecie. A tylko wspólne działanie świadomych obywateli w wielu państwach jest w stanie zatrzymać proces likwidacji gotówki, do którego państwa tak konsekwentnie dążą od wielu lat.

Aby jednak móc dotrzeć ze swoim przekazem do ludzi na całym świecie oczywistym jest, że przekaz ten nie może być w języku polskim. Dlatego też powinien być w jednym z najpopularniejszych językach świata. Językiem angielskim jako językiem ojczystym posługują się ludzie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Afryce Południowej (dawniej RPA), w Nigerii, na Malcie, czy też w wielu byłych koloniach brytyjskich. Łącznie szacuje się, że jest to między 360 a 400 milionów ludzi.

Jednak język angielski zajmuje też pierwsze miejsce na świecie jako język obcy, którego uczą się ludzie na co dzień mówiący w innym rodzimym języku. Jeżeli zsumować obydwie te grupy to szacuje się, że język angielski zna około 1,5 do 2 miliardów ludzi, czyli ponad 20 % mieszkańców naszej planety. A to już jest potężna siła, tym bardziej że językiem tym posługują się też społeczeństwa bardziej wykształcone i mieszkańcy bogatszych państw Ziemi, a tym samym bardziej wpływowe.

Nie ukrywam też, iż myślę o przetłumaczeniu tej książki na język hiszpański, ale to odrębny temat.

Kłopoty, które miałem przy pisaniu tej książki

Wprawdzie znam język angielski chyba na całkiem niezłym poziomie, nie ukrywam jednak, że nie jestem native speakar’em, a zatem jest to zawsze dla mnie język obcy.

Podjąłem się jednak tego wyzwania i pisałem tę książkę po angielsku, co robiłem także przy pomocy zarówno słowników internetu, jak też i tradycyjnych słowników. Sprawdzałem praktycznie każde słowo lub wyrażenie, co do którego miałem jakiekolwiek wątpliwości, czy prawidłowo je użyłem w danym kontekście. Dlatego była to dość mrówcza i monotonna praca.

Pisałem tę książkę sam ambitnie po angielsku (a nie np. zleciłem odpłatnego jej przetłumaczenia) z tego powodu, że nie stać mnie było na zatrudnienie profesjonalnego tłumacza, a jednocześnie sam chciałem rozszerzyć swoją siatkę pojęć w języku angielskim, gdyż nic lepiej nie pozwala rozszerzyć zasobu słownictwa w języku obcym niż pisanie w tym języku. Kolejną książkę w języku angielskim zapewne napisałbym już teraz szybciej.

Po napisaniu całej książki dałem ją do przeczytania mojej przyjaciółce, która jest z wykształcenia anglistką, a także mojemu kuzynowi, który jest native speakerem języka angielskiego. Poza drobnymi potknięciami nie mieli oni jednak większych uwag językowych do tek książki.

Dodam, że z powodu braku większych środków finansowych postanowiłem wydać tę książkę na platformie Amazon.com, która dociera przede wszystkim do czytelników anglojęzycznych.

Struktura książki

Moja książka jest krótka i konkretna. W wersji papierowej zawiera 22 strony. Składa się ze wstępu, czterech rozdziałów oraz podsumowania. Jej struktura wygląda zatem następująco:

Wstęp

Rozdział 1: Proces stopniowej eliminacji gotówki

Rozdział 2: Dlaczego warto płacić gotówką

Rozdział 3: Dlaczego likwidacja gotówki byłaby skrajnie niekorzystna i bardzo niebezpieczna?

Rozdział 4: Jak bronić się przed stopniowym wprowadzaniem społeczeństwa bezgotówkowego oraz co zrobić, aby zapobiec likwidacji gotówki?

Zakończenie

Moja prośba do Ciebie

Podobno na Amazonie znajduje się największa liczba książek na świecie (liczona w milionach) i dlatego bardzo ciężko się tam przebić. Niestety w wynikach wyszukiwania na Amazonie książka „Cash is freedom” znajduje się na dalekich pozycjach, do których mało kto dociera.

Dlatego też mam do Ciebie prośbę. Jeżeli podoba Ci się moja inicjatywa oraz uważasz, że może ona w jakimś stopniu rozpowszechnić na świecie ideę walki o zachowanie gotówki to proszę Cię o polecenie tej książki znajomym z krajów anglojęzycznych lub też władającym tym językiem, np. za pośrednictwem Facebook’a lub Instagram’a albo też poprzez wysłanie im linku do tej książki, czy jakąkolwiek inną formę polecenia.

Wdzięczny będę też wszystkim osobom, które po przeczytaniu mojej książki zdecydują się na opinię lub komentarz do mojej książki na Amazonie. Pomoże to niewątpliwie w spopularyzowaniu tego tematu.

Link do książki znajdziesz tutaj.

Z góry Ci dziękuję i gorąco Cię pozdrawiam… 

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Powyższe zdjęcie przestawia okładkę mojej książki.

Copyright © 2022 Rafał Ganowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.