Przejdź do treści

60. Jak mądrze żyć? 8 moich postanowień noworocznych

Moi Drodzy,

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku – dużo zdrowia, szczęścia, miłości i pomyślności oraz spełnienia wszelkich, nawet najskrytszych, marzeń, a także zdobycia swojego życiowego Mount Everestu – mojej Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom, Czytelnikom mojego bloga, moim Klientom, członkom i sympatykom, a także wszystkim, których spotkałem na swojej drodze…

A przede wszystkim – powrotu do normalności i pełnej wolności, czyli do stanu, który mieliśmy do lutego 2020r.

Proszę Was też o współpracę, wsparcie i inspirację w Nowym Roku, abyśmy razem mogli sobie pomagać oraz wspólnie rozwiązywać problemy prawne i życiowe…
Rafał K. Ganowski

Z okazji Nowego Roku przygotowałem dla Was coś specjalnego, tj. moje osobiste refleksje na temat tego, jak mądrze żyć. Jest to swoiste podsumowanie zdobytej przeze mnie wiedzy, moich przemyśleń oraz osobistych doświadczeń, czyli 8 najważniejszych rzeczy, które chcę zrealizować w tym roku, aby mądrze żyć. Są to też moje postanowienia noworoczne, które sobie zapisałem w notatniku i zamierzam stosować w 2021 roku (a być może i przez kolejne). Dodam, że ich kolejność ta jest przypadkowa. Oto one:

1) Zadbajmy o nasze relacje z drugim człowiekiem

Tak naprawdę żyjemy po to, aby dawać dobro drugiemu człowiekowi. Bo to właśnie obdarowywanie innych jest najważniejsze. A dobro, które oddaliśmy komuś bezinteresownie, wróci do nas ze zdwojoną siłą.

Dlatego też zacznijmy dbać o to, aby nasze relacje z Rodziną i Bliskimi były lepsze na co dzień. Doceńmy starania naszej Mamy, Taty, czy też Małżonka. Podziękujmy im za to, co dla nas robią. Powiedzmy im coś miłego. Pochwalmy ich za to, co robią. Porozmawiajmy z nimi. Poświęćmy im swój czas – nie musimy ciągle siedzieć przed telewizorem albo też „uciekać” od Rodziny w liczne obowiązki domowe. Najważniejsze jest bowiem to, aby dużo rozmawiać z Bliskimi (na każdy temat) i poświęcać im swój czas. Rozumiem, że czasem najbliżsi członkowie Rodzony potrafią być też „trudni”. Ale postarajmy się ich zrozumieć – wczuć w ich rolę. I powiedzmy im: „Kocham Cię”. To bardzo dużo znaczy.

Jeśli to tylko możliwe to postarajmy się być najlepszym na świecie ojcem, matką, synem, córką, bratem lub siostrą.

Ale Rodzina to nie wszystko. Mamy przecież także Przyjaciół i Znajomych. Najgorsze, co zrobiła z nami ta pandemia strachu to osłabienie lub też zniszczenia stosunków międzyludzkich. Zaczęliśmy się odgradzać od innych. Traktujemy drugiego człowieka nie jak naszego bliźniego, ale jak potencjalne zagrożenie. Zamykamy się domach. Nie chcemy się spotykać z innymi. Zresztą często nie mamy gdzie, bo władza zamknęła przed nami kawiarnie i restauracje. W tym okropnym czasie trzeba jednak powalczyć o utrzymanie naszych relacji. W przeciwnym razie one bezpowrotnie zanikną, a my powoli siedząc w domu będziemy dziczeć jak zwierzęta w amazońskiej dżungli.

Dlatego też sami pierwsi zadzwońmy do naszych Przyjaciół. Zapytajmy, jak sobie radzą, czy trzeba im coś pomóc? Spotkajmy się z nimi – o ile jest to możliwe. Pierwsi zaprośmy ich do siebie, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. Napiszmy sms-a, e-maila, albo też list. W tych czasach musimy walczyć o podtrzymywanie relacji.

Ale też rozejrzyjmy się dookoła nas, tj. poza krąg Rodziny, Osób Najbliższych, Przyjaciół, czy też Znajomych. Uśmiechnijmy się do Pani spotkanej na ulicy, powiedzmy jakieś miłe słowo osobie pracującej w sklepie. Bądźmy życzliwi i przyjaźni wobec drugiego człowieka. To niewiele nas kosztuje, a innym tak wiele daje.

2) Mądrze wykorzystujmy swój czas

Kiedy miałem 10 lat to wydawało mi się, że rok czasu to bardzo długi okres. Tymczasem dzisiaj ten sam rok mija mi bardzo szybko. Zauważyłem taką prawidłowość, że im człowiek jest starszy, tym szybciej mu mija czas. A każdego roku ta kula pędzi coraz szybciej. Jak mówią między sobą skazani w więzieniu – „Rok to nie wyrok”.

Każdy z nas ma jedno życie (no chyba, że wierzy w reinkarnację) i dlatego warto ten dany nam czas wykorzystać dobrze. Ale też każdy z nas ma tyle samo czasu w ciągu godziny, doby, czy też tygodnia, tj. 60 minut, 24 godziny i 7 dni. I tylko od nas zależy, jak ten czas wykorzystamy. Tak samo bowiem czas biegł dla Józefa Kraszewskiego, który w swoim życiu napisał ponad 300 powieści i opowiadań, jak też i dla przysłowiowego „Janusza”, który w swoim życiu obejrzał kilka tysięcy odcinków seriali-tasiemców.

Pytanie tylko, jak my ten czas wykorzystamy?

Ja staram się dzielić dobę na 3 – mniej więcej równe – części, po około 8 godzin każda. Pierwszą z nich spędzam w pracy, druga stanowi czas wolny, który spędzam z rodziną, hobby, przyjaciółmi i sprawami prywatnymi, zaś trzecią przeznaczam na sen i wypoczynek.

Warto też planować swój czas, bo bez planu nic „przypadkiem” nam nie wyjdzie. I to powinien być nie tylko plan na nadchodzący Nowy Rok, ale też na następny dzień, tydzień, czy też miesiąc. I tak też poczyniłem trochę planów na ten rok.

3) Odkryjmy i wykorzystajmy swoje talenty

Każdy z nas – dosłownie każdy – ma jakiś talent (albo i wiele talentów). Nawet jeżeli Ci się wydaje, że nie masz żadnego talentu, to wierz mi, że tak nie jest. Niestety, wielu z nas do tej pory nie odkryło swojego talentu. Być może wynika to z tego, że go w ogóle nie szukało. Podobno większość Polaków wykonuje pracę, której nie lubi. Czy to nie jest straszne? Trudno mi sobie bowiem wyobrazić to, aby do emerytury (czyli często przez około 40-45 lat) pracować przy czymś, czego szczerze nienawidzę.

Tymczasem nasza praca powinna być naszą pasją, tj. czymś, co nas pociąga i przy czym możemy spędzać mnóstwo czasu bez potrzeby patrzenia na zegarek.

Dlatego też – jeśli nie odkryłeś dotąd swoich talentów – to poświęć swój czas, aby to teraz zrobić. A w zasadzie to go zainwestuj, bo odkrycie i wykorzystanie swojego talentu to inwestycja, która będzie Ci się „zwracać” latami. Jeśli nie wiesz, jak to konkretnie uczynić, to możesz skorzystać z jednej z kilku znanych i sprawdzonych metod, które łatwo znajdziesz w internecie.

Ja osobiście mogę Ci polecić dwie metody, z których sam skorzystałem, tj. metodę tzw. sweet spot-ów, czyli koncepcję Johna Scherera, pomagającą znaleźć takie chwile w naszym życiu, które dają nam największe poczucie spełnienia oraz tzw. test StrengthsFinder z Instytutu Gallupa.

Jeśli zaś poznałeś już swoje talenty to z nich korzystaj. Jeżeli bowiem w swojej pracy nie wykorzystujesz swoich talentów to ją zmień na taką, która Ci to umożliwia. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jakiego wielkiego „skoku” życiowego dokonasz. Nie ma bowiem nic gorszego niż zakopanie swoich talentów pod ziemię. Po to zostaliśmy bowiem nimi obdarzeni, aby je wykorzystać w życiu i nimi się dzielić.

4) Mądrze zarządzajmy swoimi pieniędzmi

O pieniądzach napisałem już wiele na tym blogu – patrz przykładowo odcinek 38, 51, 55 czy 58. Dlatego też pragnę Wam w tym punkcie zwrócić uwagę tylko na dwie istotne rzeczy.

Po pierwsze, uporządkujmy swoje finanse. Nauczmy się zatem zarządzać swoimi pieniędzmi oraz je oszczędzać. Bez tego nigdy nie będziemy ich mieć. Warto na to poświęcić co najmniej kilkanaście wieczorów przy wartościowej książce lub dobrym blogu finansowym. Mądre zarządzanie pieniędzmi to niełatwa sztuka, której większość z nas jednak nie zna. Ponadto, jest to obecnie niezwykle trudne, a to z uwagi na najwyższą inflację w Europie, realne ujemne stopy procentowe i nadchodzący kryzys finansowy (o inflacji napisałem w 42 odcinku mojego bloga – tutaj). A oszczędzać powinniśmy na swoje cele. Przede wszystkim już dziś powinniśmy oszczędzać na naszą emeryturę, bo ZUS to kolos na glinianych nogach, który z pewnością upadnie z wielkim hukiem. Podobnie można wyznaczyć inne cele, np. na samochód, studia dziecka, czy też na najbliższe wakacje.

A po drugie pamiętajmy, że pieniądze nie mogą nigdy być naszym celem, a jedynie środkiem, który ten cel ułatwia. Pieniądze bowiem odzwierciedlają pewną wartość, która powinna odzwierciedlać naszą pracę. Ważny jest zatem zdrowy stosunek do pieniądza i zrozumienie mechanizmu ich tworzenia.

5) Doskonalmy się

Wiele osób błędnie przypuszcza, że uczymy się jedynie w szkole, i to po to, aby zdobyć wykształcenie oraz wiedzę w konkretnym zawodzie. A po uzyskaniu dyplomu możemy zawiesić płaszcz naszej wiedzy na jakimś wieszaku i nigdy do tego nie wracać. Tymczasem takie myślenie jest błędne. Uczyć się bowiem będziemy przez całe życie. Uczymy się nie tylko wiedzy teoretycznej, książkowej, ale także i zdobywamy nowe umiejętności. Świat bowiem zmienia się obecnie z prędkością światła. To, czego uczyłeś się bowiem kilkanaście lat temu w szkole mogło się w jakimś stopniu zdezaktualizować. Rok w informatyce to jak 50 lat w historii. Dlatego też warto w Nowym Roku poszukać jakiegoś kursu, szkolenia, czy też książki, a następnie poświęcić trochę czasu na zdobycie nowych umiejętności. Jest tyle nowych, fantastycznych dziedzin i umiejętności, które będą w niezwykły sposób procentować w naszym życiu. I tak przykładowo: uważam, że zawsze warto poznać nowy język obcy. Każdy język. Nawet i te rzadsze języki (a może i przede wszystkim takie), gdyż dziś znajomość języka angielskiego jest obecnie już standardem i na nikim nie robi wrażenia. Ale już np. znajomość języka arabskiego z pewnością już tak, bo rzadko kto zna go w Polsce.

6) Realizujmy nasze pasje

Współczesny człowiek chodzi do pracy, uczy się, prowadzi gospodarstwo domowe, załatwia rozmaite sprawy urzędowe i wykonuje wiele różnych czynności dnia powszedniego. Ale oprócz tej prozy życia należy też mieć coś więcej z niego. I od tego jest właśnie poezja życia. Ona ma miejsce wtedy, gdy robimy coś niesamowitego, niecodziennego i wspaniałego. Najczęściej łączy się to z jakąś naszą pasją. I nieważne, czy naszą pasją jest fotografia, jazda konno, turystyka górska, czy też podróżowanie. Najważniejsze jest bowiem to, aby w swoim czasie wolnym zaplanować sobie czas na pasję. To ona daje często wielką radość w naszym życiu i czyni je kolorowym, dodając nam skrzydeł na co dzień.

7) Dbajmy o zdrowie

Zdrowie i życie mamy tylko jedno. I dlatego musimy o nie dbać. W tym celu warto prowadzić zdrowy tryb życia. Ale co to konkretnie oznacza? Otóż ja widzę to w dwóch płaszczyznach.

Po pierwsze, zdrowe jedzenie. W tym celu warto np. ograniczyć odwiedzanie fast foodów, a w swoim codziennym jadłospisie uwzględniać owoce i warzywa. Na jedzeniu nie powinno się oszczędzać, bo tak naprawdę jesteś tym, co jesz.

Po drugie, aktywność fizyczna. Bo przecież sport to zdrowie. Może nie każda dyscyplina, ale w większości przypadków jednak tak. Nawet jeśli nie uprawiamy żadnej dyscypliny sportu to zawsze warto regularnie pamiętać o jakiejś formie aktywności fizycznej, np. pobiegać w niedalekim parku przez kwadrans, wykonać drobną gimnastykę, czy też po prosty zrobić sobie wieczorny 20-minutowy spacer.

8) Zadbajmy o nasze relacje z Bogiem lub o naszą duchowość

Na świecie są różne religie. Nie każdy z nas jest też osobą wierzącą – i ja to doskonale rozumiem i szanuję. Ale jestem o tym głęboko przekonany, że są pewne powszechne wartości, uniwersalne zasady i ponadczasowe prawa natury, które tkwią w nas bez względu na nasz światopogląd, wyznanie religijne, czy też filozofię życia. Dla tych osób, które są wierzące, wynikają one z wyznawanej religii. Czy zatem nasza religijność – o ile jesteśmy osobami wierzącymi – jest tylko pewnym przyzwyczajeniem, tradycją wyniesioną z domu albo też wynika ze strachu przed piekłem lub też tym, co będzie po naszej śmierci? Czy też może jest ona prawdziwą relacją z Bogiem – taką relacją, jaką mamy z drugim człowiekiem? Czy prowadzimy z Nim żywy dialog, czy też może tylko monolog – „listę życzeń” i pretensji? W każdym razie zadbajmy o naszą duchowość.

Z kolei osoby niewierzące też mają swoją duchowość. Warto zatem zatrzymać się w tym biegu dnia codziennego, wyciszyć swój umysł w tym zgiełku świata i zastanowić się nad naszymi wartościami. A może musimy ich dopiero poszukać? Albo też już ich szukamy, czasami od wielu lat. Jaki w ogóle jest cel naszego życia? Po co istniejemy?

Moim skromnym zdaniem realizacja tych 8 postanowień pomoże mi mądrze żyć. Jest to moja osobista i subiektywna lista. Ale być może Ty masz inne propozycje. Jeśli tak to proszę podziel się nimi ze mną w komentarzu. 🙂

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Powyższe zdjęcie wykonałem w Górach Fogarskich.

Copyright © 2021-2022 Rafał Ganowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.