Przejdź do treści

57. Czym jest porada prawna na odległość i dlaczego warto z niej skorzystać? 9 powodów

Tomasz tak strasznie się wściekł, że aż nie mógł się opanować. A wszystko wynikło z tego powodu, że tego dnia jego synek Jasiu wrócił ze szkoły i oznajmił mu, iż w jego klasie wykryto bezobjawowe zarażenie koronawirusem u Krzysia z pierwsze ławki. Dlatego też Sanepid nakazał wszystkim uczniom z jego klasy i ich rodzinom przymusową kwarantannę przez najbliższe 10 dni. Tymczasem Tomasz był umówiony na jutro na poradę prawną ze znanym adwokatem, z którym miał omówić bardzo ważną dla jego firmy umowę, która miała zadecydować o jej przetrwaniu. A tu wszystko miało się posypać z powodu jakiejś głupiej kwarantanny. Umowa miała bowiem być podpisana najpóźniej za 2 dni i nie mogła czekać aż 10 dni, bo jego kontrahent by się wycofał. Załamany Tomasz zadzwonił więc do tego adwokata, aby odwołać jutrzejsze spotkanie. Na szczęście tamten podpowiedział mu idealne w tej sytuacji rozwiązanie, o którym wcześniej nie wiedział, a którym okazała się porada prawna na odległość. Dzięki niej firma Tomasza przetrwała…

Obecnie mamy okres pandemii koronawirusa oraz ograniczoną możliwość swobodnego poruszania się, w związku z czym dostęp do wielu specjalistów i usług jest ograniczony. Tymczasem życie toczy się swoim torem, zaś każdy z nas może mieć wiele problemów prawnych, z którymi sam nie potrafi sobie poradzić.

Prawo jest bowiem trudne i nieintuicyjne, a często zwodnicze i niesprawiedliwe. W swojej praktyce zawodowej jako adwokat mnóstwo razy spotykałem się z sytuacją, że ktoś wcześniej nie poradził się prawnika, bo uważał że się „zna na prawie”, a następnie podpisał niekorzystną dla siebie umowę, stracił majątek, przegrał ważną sprawę sądową, utracił możliwość kontaktu z dzieckiem, czy też poszedł do więzienia.

Dziś zatem pragnę Cię zachęcić, abyś skorzystał z tzw. porady prawnej na odległość. Jest to bardzo przydatna i praktyczna możliwość, która powoduje, że dzięki nowoczesnym technologiom świat stoi przed nami otworem i żadna odległość nie jest już nam straszna. Przy okazji dodam, że w 37. odcinku mojego bloga wymieniłem 10 powodów, dlaczego w ogóle warto skorzystać z porady prawnej – czytaj.

Czym jest porada prawna na odległość?

Porada prawna na odległość (zwana zdalną) jest to porada prawna, która udzielana jest przez prawnika za pomocą środków umożliwiających komunikację na odległość, tj. za pomocą telefonu, komunikatora internetowego (np. Skype’a, WhatsApp’a, Vibera) lub innego dowolnego środka komunikacji.

Wygląda to najczęściej w ten sposób, że znajdujesz w internecie interesującego Cię prawnika i umawiasz się z nim na konkretny dzień i godzinę, kiedy będziesz mógł z nim omówić nurtujący Cię problem prawny. Wcześniej ustalacie też sposób komunikacji (np. telefon, Skype), a także umawiacie się co do ceny porady prawnej na odległość i sposobu zapłaty za tę usługę.

Dodam, że osobiście udzielam Klientom, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie, porad prawnych na odległość za pomocą tzw. bezpiecznych komunikatorów szyfrujących połączenia, takich jak np. Signal, Telegram lub inny dowolnie przez nich wybrany.

Niektóre osoby – przyzwyczajone od lat do tradycyjnej formy porad prawnych – czasami obawiają się skorzystać z porady prawnej na odległość. Takie przekonanie jest jednak niczym nie uzasadnione. Osobiście udzieliłem bardzo wielu porad prawnych na odległość i w tym odcinku pragnę rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Proszę też nie utożsamiać porady prawnej na odległość z teleporadą lekarską (do której sam mam zastrzeżenia), albowiem o ile według mnie lekarz prawie w każdym przypadku powinien fizycznie zbadać pacjenta (do czego jest konieczna osobista obecność pacjenta u lekarza), o tyle porada prawna spokojnie może być udzielana na odległość i nie ma to wpływu na jej wysoką wartość.

Dlatego dziś wymienię Wam 10 powodów, dlaczego warto skorzystać z porady prawnej na odległość:

1. Porada prawna na odległość pod względem merytorycznym niczym nie różni się od tradycyjnej porady prawnej.

Nie musisz się obawiać, że porada prawna na odległość może być w jakiś sposób gorsza. W istocie jest ona pełnowartościową poradą prawną i pod względem merytorycznym niczym nie różni się od tradycyjnej porady prawnej.

2. Porada prawna na odległość umożliwia Ci wybór najlepszego adwokata z danej dziedziny, z którego byś normalnie nie skorzystał ze względu na znaczną odległość.

Dzięki poradzie prawnej na odległość znika bariera odległości. Największą zaletą porady prawnej na odległość jest bowiem to, że dzięki niej masz nieograniczoną możliwość wyboru adwokata i to bez względu na to, w jakiej części Polski – a nawet i świata – ma on swoją Kancelarię. Nie musisz przecież do niego jechać. Jeżeli zatem szukasz najlepszego adwokata w danej dziedzinie prawnej, a mieszkasz np. w Suwałkach, to nie ma już znaczenia, że prowadzi on Kancelarię w Krakowie, w Poznaniu, czy też w Opolu.

Dodam też, że osobiście wielokrotnie udzielałem porad prawnych osobom mieszkającym za granicą (np. w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech), a mającym problem prawny w Polsce.

3. Porada prawna na odległość umożliwia dotarcie do prawnika osobie, która ze względu na wykluczenie komunikacyjne lub niepełnosprawność nie byłaby w stanie dotrzeć do niego osobiście

Dzięki poradzie prawnej na odległość wszystkie osoby, które z niezależnych od nich przyczyn życiowych, zdrowotnych, czy też nawet i komunikacyjnych (braku połączenia autobusowego lub też kolejowego) nie miałyby szans na taką poradę, mogą ją teraz uzyskać bez wychodzenia z domu.

4. Porada prawna na odległość umożliwia Ci oszczędność na kosztach dojazdu do prawnika

Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy adwokat którego wybraliśmy, ma kancelarię w innej części kraju (a nawet i za granicą), skutkiem czego koszt podróży wielokrotnie przekraczałby cenę takiej usługi. Dzięki poradzie na odległość koszt podróży nie jest już więcej problemem.

5. Porada prawna na odległość pozwala Ci oszczędzić Twój cenny czas, który byś potrzebował na dotarcie do prawnika

Jeżeli porada prawna trwa średnio około godzinę czasu to zwykle nie opłacałoby się np. jechać 6 godzin do prawnika. Tymczasem w przypadku zdalnej porady prawnej na odległość czas ten wynosi zero.

6. Z porady prawnej na odległość mogą skorzystać osoby będące na kwarantannie

W obecnym okresie – ze względu na kwarantannę związaną z COVID-19 – wiele osób, które potrzebują porady prawnej, nie mogą jej uzyskać, gdyż nie wolno im opuszczać miejsca zamieszkania. Jednak zporady prawnej na odległość mogą skorzystać także osoby będące na kwarantannie.

7. Porada prawna na odległość pod względem ceny niczym nie różni się od tradycyjnej porady prawnej, zaś cena tej porady zwykle jest wcześniej znana klientowi.

Cena porady prawnej na odległość zwykle jest taka sama jak cena tradycyjnej. Czasami nawet jest ona i tańsza, a to ze względu na brak konieczności osobistego spotkania się zainteresowanych. Ponadto, jest ona zwykle wcześniej znana klientowi, albowiem najczęstszym sposobem płatności jest przelew.

8. Porada prawna na odległość jest mniejszym wyzwaniem dla osób nieśmiałych, które krępują się pójść do adwokata

Jeżeli do tej pory – ze względu na wrodzoną nieśmiałość – krępowałeś się, aby osobiście pójść do adwokata to porada prawna na odległość może stanowić rozwiązanie tego problemu.

9. W szczególnych wypadkach porada prawna na odległość może być udzielona nawet w dni wolne od pracy, święta lub też o nietypowej porze, o ile tak się umówisz z adwokatem

Szczególnie ma to znaczenie w przypadku problemu prawnego, który pojawił się poza normalnym czasem pracy Kancelarii, a wymaga natychmiastowej reakcji, np. zatrzymanie na granicy, tymczasowe aresztowanie, itp. Pamiętaj jednak, że adwokat musi się na to zgodzić.

Osobiście miałem też sytuacje, kiedy udzielałem porad prawnych na odległość osobom zamieszkałym na innych kontynentach, na których obowiązuje inna strefa czasowa. Było to jednak wcześniej umówione.

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Powyższe zdjęcie wykonałem w Sighnaghi.

Copyright © 2020 Rafał Ganowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.