Przejdź do treści

5. Czy warto napisać testament?

Wielu z nas pewnie sądzi, że ten problem go nie dotyczy. Przykładowo, jedni myślą tak: „Przecież jestem młody i zostało mi wiele lat życia”. Inni z kolei powiedzą, że: „Nie mam żadnego większego majątku, a więc po co mam napisać testament?”. W Polsce nadal panuje błędne przekonanie, że testamenty piszą wyłącznie osoby w podeszłym wieku, ciężko chore lub zamożne. Czy takie założenie jest słuszne, czy też może jednak powinniśmy sporządzić testament?

Zastanów się, co by się stało, gdybyś dzisiaj odszedł

Warto jednak najpierw zwrócić uwagę na fakt, że przykładowo większość z nas ubezpiecza się od pożaru, kradzieży, czy też odpowiedzialności cywilnej (czyli od tzw. wypadku ubezpieczeniowego). Podkreślić jednak trzeba, przecież wypadek ubezpieczeniowy jest zdarzeniem przyszłym, NIEPEWNYM czyli takim, który może nastąpić, ale równie dobrze może nigdy nie mieć miejsca. Pomimo to jednak statystyczny Polak zawiera co najmniej jedną umowę ubezpieczenia rocznie.

Tymczasem śmierć jest zdarzeniem przyszłym i PEWNYM – ponieważ każdego z nas kiedyś ona czeka, choć nie wiemy kiedy. Rzadko kto dożywa późnej starości, natomiast każdego dnia słyszymy multum wiadomości na temat czyjejś przedwczesnej śmierci z powodu ciężkiej choroby, wypadku samochodowego, zabójstwa, utonięcia, katastrofy naturalnej, czy też nawet zamachu terrorystycznego.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdybyś dzisiaj odszedł? Co stałoby się z Twoim majątkiem, firmą, kontem bankowym, emeryturą, czy też Twoimi najbliższymi? Kto konkretnie dziedziczyłby bezpośrednio po Tobie i w jakim udziale ułamkowym? I czy byłyby to akurat te osoby, które sam widziałbyś w roli Twoich spadkobierców? Innymi słowy, czy taka jest Twoja aktualna wola? Warto już dziś rozważyć i przemyśleć taką sytuację. Testament jest bowiem jedną z 5 najważniejszą z 5 czynności, które warto wykonać przed śmiercią – czytaj.

Czy warto napisać testament?

W prawie polskim mamy 2 rodzaje dziedziczenia: dziedziczenie ustawowe i testamentowe (o dziedziczeniu ustawowym opowiem w innej części mojego bloga).

Generalnie zasada jest taka, że dziedziczenie ustawowe ma miejsce wtedy, kiedy spadkobierca nie sporządził testamentu, czyli testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Przede wszystkim jednak trzeba sporządzić ten testament.

W pierwszej kolejności warto jednak, abyś się dowiedział, kto aktualnie dziedziczyłby z ustawy po Tobie i czy taka akurat kolejność dziedziczenia i wysokość ułamków jest zgodna z Twoją wolą, bo jeśli nie – to powinieneś sporządzić testament. W naszych sądach toczą się bowiem tysiące długotrwałych, drogich i przede wszystkim niepotrzebnych procesów tylko z tego powodu, że spadkobierca nie sporządził testamentu.

Są trzy rodzaje tzw. testamentów zwykłych: testament pisemny (holograficzny), testament notarialny i testament allograficzny. Każdy z nich ma taką samą moc prawną, nie jest zatem np. tak, że testament notarialny ma pierwszeństwo przed testamentem pisemnym, itp. O tym, jak sporządzić testament pisemny możesz przeczytać tutaj.

Proszę też pamiętać, że możemy w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Możemy też w każdym momencie odwołać testament.

Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że sporządzimy nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testamentu zniszczymy go lub pozbawimy go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokonamy w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Dlatego też odpowiadając na tytułowe pytanie – Czy warto napisać testament? – odpowiem TAK, warto. Zatem gorąco zachęcam Was wszystkich, aby w razie śmierci nie zostawiać swoich spraw majątkowych czystemu przypadkowi, ale aby jednak zawczasu przemyśleć możliwość takiej sytuacji i sporządzić testament. Warto także wcześniej skonsultować to z adwokatem.

Na koniec dodam, że ja sam sporządziłem swój pierwszy testament, kiedy miałem 21 lat.

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

Niniejsze zdjęcie wykonałem o świcie nad Morzem Martwym.

Copyright © 2019-2020 Rafał Ganowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.